Najpogostejši način nedelovanje računalnika je, ko se računalnik dejansko vklopi oz. prižge, vendar se na zaslonu nič ne prikaže. Verjetno se na ohišju prižgejo kakšne lučke, znotraj njega se ponavadi sliši ventilatorje, včasih pa morda slišite tudi kakšne zvoke, vendar se na zaslonu kljub temu nič ne prikaže. V nadaljevanju si bomo lahko prebrali najpogostejše vzroke teh težav in njihove potencialne rešitve.
Enostavni načini diagnostike, če se vam računalnik prižge vendar ni slike
Prvo se prepričajte, da je računalnik res popolnoma ugasnjen in ga nato prižgite. Včasih ima lahko računalnik težave s prebujanjem iz spanca (ang. Sleep) ali hibernacije in zato na prvi pogled izgleda, kot da nekaj ne deluje pravilno. Računalnik lahko prisilno ugasnete tako, da za 10 sekund pritisnete in držite tipko za vklop.
Če na zaslonu še vedno ne vidite nič, preverite delovanje zaslona. Zaslon izklopite iz računalnika in drugih naprav ter ga ugasnite in ponovno vklopite. V kolikor se zaslon normalno prižge in vidite kakršen koli logo ali menu je najverjetneje z zaslonom vse vredu. Če imate možnost, lahko priključite gor drugi računalnik in se tako 100 % prepričate v njegovo popolno delovanje. Včasih je pa lahko težava tudi v kablu, tako da priporočamo da se to tudi preveri.
V kolikor uporabljate novejši “gaming računalnik” imate verjetno na matični plošči DEBUG led lučke, katere indicirajo napako v zagonu sistema.
Zgornja slika prikazuje napako pri zagonu. Prižgani sta lučki BOOT in VGA, kar nakazuje na dve napaki. BOOT lučka nakazuje na ali napako na disku oz. pri zaznavanju le-tega. VGA lučka pa nakazuje na težave z grafično kartico. Zraven imamo še lučki CPU in DRAM, ki sta v tem primeru ugasnjeni, kar je vredu. CPU lučka nakazuje napako s procesorjem. Lahko se prižge v primeru, da na sicer podprto matično ploščo namestite procesor, katera potrebuje le posodobitev BIOS-a. DRAM lučka pa nakazuje na napako ali nekompatibilnost RAM modula/ov.
V zgornjem primeru je bil problem v nekompatibilnosti biosa (matična v okvari).
Ker je včasih lahko problem v BIOS-u, lahko pobrišete CMOS oz. BIOS nastavitve tako, da za 10 sekund odstranite CMOS baterijo na matični plošči, pri nekaterih ploščah pa najdete 2 pina, na katerih piše CLRCMS oz. CLEAR CMOS, na katerih morate narediti stik, da se BIOS vrne na privzete nastavitve.
Predvsem bodite pozorni tudi na to, kam vklopite HDMI ali DisplayPort kabel. Glejte, da računalnik vedno vklopite v grafično kartico (če jo imate seveda) in ne v matično ploščo.
Se je vas računalnik zagnal? Super! Potem pojdite hitro v bios in si nastavite XMP profil za pravilno delovanje RAM.
Če pa imate še vedno problem, da se računalnik prižge vendar ni slike potem, si pa oglejte naslednji bolje napredni način diagnosticiranja. Imate pa tudi opcijo, da kontaktirate PC Agenta za reševanje problema, kjer se vaš računalnik prižge, vendar ne prikazuje nobene slike na zaslonu.
Naprednejši načini diagnostike, če se vam računalnik prižge vendar ni slike na zaslonu
V nadaljevanju bomo obdelali še par bolj kompliciranih možnosti, zakaj se vam računalnik prižge vendar ni slike na zaslonu. Vse v notranjosti računalnika izklopite in ponovno priklopite (ang. Reseat). S tem dosežete, da se ponovno vzpostavijo vsi električni kontakti znotraj vašega računalnika.
Preverite vse napeljave kablov.
Iz sistema vzemite RAM module in jih ponovno namestite. Če imate več RAM modulov, lahko poskusite prižig z enim po enim. Se pravi namestite samo en ram modul v računalnik in poskusite prižgati. V kolikor se vaš računalnik še vedno ne prižge, zamenjajte RAM modul za naslednjega itn. Izklopite vse diske in jih ponovno vklopite nazaj. Če imate v sistemu kakšne druge razširitvene kartice, tudi te izklopite ter ponovno priklopite. V kolikor se sistem še vedno ne prižge, lahko take kartice pustite zunaj sistema in jih ponovno priklopite, ko bo sistem zopet deloval.
Če se računalnik še vedno ne prižge lahko enako poskusite s procesorsko enoto – CPU. Tukaj morate biti posebej pazljivi, saj je procesor najobčutljivejša enota v računalniku. Odstranite hladilnik in procesor vzemite ven iz podnožja, ter ga nato namestite nazaj. Ne pozabit na termalno pasto ?. Ko izklapljate in vklapljate nazaj kable, bodite pozorni, da niso kje poškodovani.
Najpogostejša napaka pri takem obnašanju sistema leži v napajalnikih, saj povzročajo daleč največ nevšečnosti napram drugim komponentam. Če ste bolj napredni uporabnik, lahko preverite delovanje napajalnika na več načinov. Uporabite lahko namenska orodja, kot je tester za napajalnike, ali pa uporabite multimeter in ročno preverite napetosti.
POZOR!! TA NAČIN UPORABITE SAMO V PRIMERU, KO VESTE KAJ DELATE. ČE NISTE IZKUŠENI, TA KORAK SPUSITE SAJ JE V IGRI VISOKA NAPETOST! ZA RAZNE POŠKODBE NE ODGOVARJAMO, ČLANEK JE NAMENJEN ZGOLJ INFORMIRANJU!
V primeru, da vam elektrika ni domača, lahko poskusite z menjavo napajalnika brez, da bi starega testirali. Tako se izognemo morebitnim telesnim poškodbam in udara strele. Če vam take stvari niso domače, raje zadevo prepustite PC Agentu ;).
Se vam računalnik še vedno ne prižge? Gremo naprej!
Iz računalnika izklopite vse nepotrebne naprave, kot so razni diski, wifi kartice, zvočne kartice itn. Cilj tega je, da preverimo, če mogoče napako povzroča katera od vgrajenih naprav. V kolikor se potem računalnik le prižge, ga ugasnemo in priklopimo eno napravo in ponovno prižgemo. To ponavljamo dokler zopet ne pridemo do napake in tako smo ugotovili, katera naprava je potencialno uničena in povzroča težave.
Nazadnje pa se spravimo testirati strojno opremo. To lahko najlažje naredimo s tako imenovano »Power On Self Test« kartico oz. POST kartico. Primer take kartice, katero vgradite neposredno v računalnik lahko vidite na sliki spodaj.
S pomočjo take kartice dobite informacijo, kateri del strojne opreme preprečuje prižig računalnika. V kolikor nimate take kartice se lahko zadeve lotite drugače. Zamenjajte vsak kos bistvene strojne opreme v računalniku z enakim ali enakovrednim rezervnim delom strojne opreme, za katerega veste, da deluje. Menjajte eno po eno komponento, da ugotovite kateri del strojne opreme je povzročitelj. Po vsaki menjavi poskusite računalnik ponovno prižgite, v kolikor se ne prižge, nadaljujte s procesom.
V kolikor pa ste samo uporabnik ter vas vzroki ne zanimajo, ali pa morda nimate potrebne strojne opreme za te stvari je pa najbolje, da računalnik prinesete k specialistu in bomo odkrili ter odpravili napako, hitro in kvalitetno.